Forum •  Email •  Bize Yazın •  Ziyaretçi Defteri •  Anasayfam Yap •   
 Siteiçi Arama
Sonuçlar 2-3 saniye gecikmeli gelir.
Kullanıcı Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
Şifrem
Yeni Kayıt
Güncel Haberler
Sevgi üç türlüdür

 
Anasayfa / KİTAP ÖZETLERİ / 

Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KENDİME ENGEL OLAMAYACAĞIM - Recep Şükrü APUHAN

KENDİME ENGEL OLAMAYACAĞIM
Recep Şükrü APUHAN
Timaş Yayınları  Başarı Dizisi-9-
4.Baskı 200 Sayfa
                      

 

KENDİME ENGEL OLAMAYACAĞIM

 

 

   Başkalarıyla olan ilişkilerimiz, onları tanımak için  olan iştiyakımız,  bizim, bizdeki olan kapıları çalmak, aralamak yani kendimizi tanımaya başlamak demektir. İnsanlarla tanışmak için aradaki engelleri kaldıralım. Müdürün de işçisinden öğreneceği çok şey vardır. Duvarlara kapı açmaya çalışırken , kapı duvar olmasın. Descartesin “Düşünüyorum öyleyse varım” sözüne Arif Nihat Asya: “O yanlış” demiş,  “Düşünülüyorum öyleyse varım”.

 Mızrağın ucundaki dikiş iğnesi:

  Elias Hawe dikiş makinesindeki iğne deliğini rüyasında görmüştür. Kendilerini bir amaca adayanlara rüyaları da hizmetkar olur. Eserlerinin doğum sancıları rüyalarına sıçramamış olanlara, rüyalarında  yeni eserler gösterilmez.

Artık bana karışma:

    Her başarısızlık başarıya doğru atılmış ilk adımdır. Yolumuzdaki aksilikler bizler için birer öğretmendir. Bal, arılara aittir. Arılar, acı çiçekleri, tatlı bal olmaya mecbur kılar. Eğer içinizde, karşılaştığınız her yeni durumu olumsuzluk, bezginlik olarak karşılayan ikinci bir şahıs varsa, ona “Artık bana karışma” deyip yolunuza devam edin.

 

   Tufan demek Nuh demektir.

   Fırsatlar hazır bulunanlar içindir. Fransız Milli Kahramanı İtalyan asıllı Napolyon için Fransız ihtilali bir fırsattı. O, bu fırsat için her yönüyle hazırdı. Bir Çin atasözü şöyle der. “Rotası olmayan geminin yelkenlerini dolduracak rüzgar yoktur”.

   Goethe, kendisine engel olmayan insanlar için de en güzel örnektir. Yeteneklerini sonuna kadar zorlayan bu insan, sanatta, bilimde, siyasette ve daha bir çok dalda eserler vermeye çalışmıştır. Bizler de yeteneklerimizi bilip, hedeflerimizi saptayarak ve imkanlarımızı kullanarak yapacağımız işi hakkıyla yapmalıyız.

 

   İstiyor muyuz? Olmasa da olur mu?

   Hayal etmek, gerçekle ilişkisini kaybetmediği sürece işe yara. Düşündüğümüz bir işi yapmak istiyorsak, ona büyük bir aşkla inanmamız gerekir.

   “Ne yapalım, olmasa da olur” anlayışı, inanmamış gönüllerin lafıdır.

 

   Kış, Kendisini Naza Çeken Bahardır.

   Her kavuşma ayrılıkla başlar. Meşakkatin sonunda sevinç vardır. Hiçbir zaman korkmayalım ve ümidimizi kaybetmeyelim. Dağına göre kar…

   Eğer bir şeyi istiyorsak, onun getireceği bütün sıkıntılara razıyız demektir ve gücümüzün dışında bir yük de omuzlarımıza yüklenmez.

 

   Bağımsızlığı, İdeallerine Esir Olmakta Bulanlar

   Gerçek hürriyeti, “ideallerine esir olmak” la tanımlayanlar hiçbir şekilde kısıtlanamazlar, engellenemezler. Hayatlarını sadece hedeflerine kilitlemiş, ideallerinden ödün vermeyen insanlar, başarıya ulaşabilirler. Sultan Murad Hanın oğullarına vasiyeti iki kelimelik: “Attan inmeyesiniz” lafıdır. Peşinden milyonları sürükleyen  büyük düşünür Said Nursi, servet olarak geriye bir cep saati bırakmıştır. Evet! İdeallerinin esaretinde yaşamayı bilenler ideallerindeki hürriyeti bulmuşlardır.

 

 

  

 

      İtalya’yı Kurtaran Adam

 

1513 İtalya’ sındaki siyasi ve iktisadi karışıklık, İtalyan vatansever Machavelliyi “Bu karışıklığı ancak büyük bir lider önleyebilir” düşüncesiyle  “hükümdar” isimli eserini yazmaya sevketti:

    “Devletin menfaatleri uğrunda her şey mubahtır. Devlet adamı hileye, şiddete başvurabilir” gibi düşüncelere sahip Machavelli, sonraki asırlarda lanetlense de amacına ulaştı.

   “Nerede hürriyet yoksa orası benim vatanımdır”

   1776’ da amerika’da Thomas Painenin “Sağduyu” adlı kitabı Amerika’yı İngiliz sömürgesin den  kurtarmış ve bağımsız bir devlet haline getirmiştir.

 

   Ayıdan Dost Olmaz…

 

   Dostlarınızı kendi cinsinizden ve akıllı olanlardan seçin. Ahmak  dostların bize kaybettirdiği zaman az değildir. Ahmak dostu olanın,  ayrıca düşmana ihtiyacı yoktur. Olumlu programlar yüklenin.

   Yapacağınız işlerden galip ayrılmayı istiyorsanız, kendinizi galibiyet için programlayın. Başarıya programlanmış her insan başarıyı yakalayacaktır.

 

    Siyasetimiz Güzel Olsun

    Her zaman peşin hükümlü olmaktan kaçınmalıyız. Bunun hem bize zararı hem de başkalarıyla olan ilişkilerimize zararı olur. Karşılaştığımız bir kişiye hoşlanmadığımız bir hareketine karşılık peşin hükümlü davranmamız  belki de sonradan kazanacağımız bir dostluğu önceden baltalamak olur. Bazen de halledebileceğimiz bir işin ilk denemesi başarısız olunca  onun hakkında peşin hükümlü davranıp o yeteneğimizin körelmesine olabiliyoruz.

 

   Sizin Kaybettiğinizi Sizin Gibi Aramazlar.

   Kazanırken çevremizde bulunan dostların çağı kaybederken çevremizden kaybolurlar. Kendi işimizin başkası tarafından iyi bir şekilde yapılmasını beklemek saf dillilik olur. Önemli olan kaybetmemek. Kaybettiğini  de tek başına arayacak gücü kendinde bulabilmektir.

 

 

   Hiç Bilenlerle Bilmeyenler Bir Olumu?

   Başladığımız bir işi, bilgili bir şekilde yaparsak bitirebiliriz. Bilgisizce körü körüne yapılan bir işten hayır beklenmez. Burada bize düşen en önemli şey kitap okuyup, bilgi dağarcığımızı genişletmemizdir.

 

   Çizmeden Yukarı Çıkılırsa…

   Başkalarına karşı tavırlarımız da her zaman ölçülü davranmalıyız. Nerede başlanıp, nerede durulacağını bilmek bir fazilet işidir. Ya kendimizi kontrol altına alacağız, ya da şahsımızın kontrol altına alınmasına izin vereceğiz. Sizce hangisi daha onurlu?

 

   Hesabınızı İyi Bilmelisiniz.

   Hesabını bilen, dengeli yaşamayı da bilir. Gelir ve giderimiz dengeli olmalıdır. Ya gelirimiz kadar harcayacağız, ya da harcadığımız kadar gelir elde etmek için çalışacağız. Bu dengeyi kuramayan insanların çoğunlukta olduğu bir ülkenin durumunu  düşünebiliyor musunuz?

 

   Haklarımızı Savunacağız.

   Yaşantımızda bir çok problemle ya da iş hayatımızda bir çok rakiple karşılaşabiliriz. Kendi kuvvetlerimizi kullanırken karşı kuvvetleri de lehimize çevirebilmek için  uzlaşma yoluna gitmeliyiz. Tedbir bir uzlaşma metodu dur, bir zafiyet değildir. Uzlaşma teslim olma anlamına da gelmez. Aslında uzlaşma tam anlamıyla kendimizi savunmadır. Ve bunu yapmak bizim hakkımızdır.

 

   İlkeli Olmak Büyük Bir Plan Yapmaktır.

   İlkelerini tespit eden, onlarla yaşamasını bilen, ilkeleri ile bütünleşen insanlar yaşadıkları çevreyi de kendi renkleri ile renklendirirler. İlke sahibi insanlar doğrudan hiçbir zaman ayrılmamalıdır. Başkalarına saldırmak ilke sahibi insanların yapacağı bir iş değildir. İlke sahibi olmak büyük bir plan yapmak ve bu plana ısrarla uymaktır.

 

   Kendimizle Hesaplaşmanın Filmi: İç Dilimiz

   İç dilimiz ne kadar güzelse, dış görünüşümüz de o kadar iyi olur. Jest ve mimiklerimiz, bakışlarımız, yürüyüşümüz, davranışlarımız hep iç dilimizi yansıtır. Hayattan ne istediğimizi hep iç dilimiz karar verir.

 

   Kapasiteniz, Ulaşmak İstediğiniz Hedeftir.

   Kapasitemiz nedir? Ulaşmak istediğimiz hedef “kapasitemiz” dir. Belirlediğimiz hedefe ulaşmayı ne kadar şiddetle istiyorsak  kapasitemizin sınırları da o kadar geniş olur.

 

   Güçlü İnanç Basit Bir Netice Elde Etmez.

   Yaptığımız işlerde ne kadar inançlı olduğumuzu  ortaya koyan gösterge neticelerdir. Güçlü bir inanç, basit bir netice ile son bulmaz. Herkes inandığı gibi yaşamalıdır. Bu örnek bir yaşam biçimidir.

 

   Kökünden Sökülmeyen Her Bitki Yeniden Yeşerir

   Hemen hemen  her insanın kötü bir alışkanlığı vardır. Kötü alışkanlıklarımızdan kurtulmak istiyorsak onu tamamen içimizden söküp atmalıyız. Geçici çözümler hiçbir sonuç vermez.

 

   Bir Sıkıntı Kaynağı: Mutlu Olmayı Bekleyen İnsan

   Gerçek mutluluk, insanın kendi üzerine düşen görevleri eksiksiz yerine getirmesiyle olur. İnançları doğrultusunda yaşayan her insan kendisini rahat ve huzurlu hissedebilir. Böyle yapmadığı halde kendisini mutlu hissedenler vurdumduymaz insanlardır.

 

   Eleştirilmek İsteyenler, Başarmak İsteyenlerdir

   Kişiler kendi eserlerinde yanlış bulmak istemezler. Böyle bir durumda başkası tarafından eleştirilmek isteyen, başarıya ilk adımı atmış demektir. Bundan da önemlisi kişinin kendisini eleştirebilmesidir. Eleştiri istemeyenin en büyük engeli kendisidir.

 

   Gözlem Yapmak Teknik Bir Mecburiyettir.

   Bir konuda başarılı olmak istiyorsak, yapacağımız en iyi şey, o konuda başarılı olmuş insanları gözlemlemektir. Bu gözlemleme metodu kendimizdeki doğruyu, yanlışı bulmamızı da sağlayacaktır.

 

   Zamanınıza Karşı Kıskanç Olun

   “Hayata yeniden başlasaydım saniyelerin nabzını tutardım” diyor Dostoyevski… Yahya İbn-i hubeyse’de “Korunması için gayret göstermen gereken en değerli varlığın zamandır. Fakat görüyorum ki en kolay kaybettiğin şey de odur” diyor zaman için. Zamanımızı herkes parça parça götürebilir ama hiç kimse geri veremez. Onun için zamana karşı kıskanç olmalıyız.

 

   İki Hayatın Ortasındaki Değişim

   Madem ölüm var zamanımız kısıtlı demektir. Ölüm gelmeden hayatı iyi kullanmalıyız. Ölümden sonraki hayatımızın iyi olmasını istiyorsak ölümden öncesini iyi kullanmalı, insan olmamızın hakkını vermeliyiz.

 

   Büyük Güce Katılmak

   Dünyamız ve insanla ilgili, milyarlarca şaşırtıcı ve düşündürücü olay vardır. Kainatta ki güzellik ve düzen büyük bir gücün eseridir. Bu büyük güçten faydalanmak, bu güçle irtibat kurmakla mümkündür. Bu irtibatta ona ibadet etmek demektir. Bu büyük güçle en estetik kucaklaşma şekli namazdır.

 

   Allah ve Hareket

   Allah(c.c.) diyor ki: “İnsan benim sırrımdır. İnsanın mahiyeti bendedir. Kendisini bensiz bilemez”

   İnsanın Allah (c.c.)ı bilme yolunda göstereceği her çaba, eksiksiz olma yolunda atacağı bir adım olacaktır. Allah (c.c.)ı bilen onunla beraber olan sınırlarının en uç noktalarına doğru cesaretle yürür.

 

   Bırakınız Yapsınlar… Bırakınız Geçsinler…

   Adam Smith, “Milletlerin zenginliği ” adlı eserini 1776’da piyasaya çıkardı. Bu kitapta, yoksullar üzerindeki ekonomik terörü şiddetle eleştirdi. Toprak reformunu savundu. Onun görüşlerini dinleyen İngiliz işadamları zengin oldu.

 

   Sivil İsyanlar

   Henry David Thoreav, 1849’da bir dergide “Sivil itaatsizlik ismiyle bir deneme yayınlandı. Denemedeki esas fikir şuydu : Fertler devlet için değil, devlet fertler içindir”. Bu yüzden her baskıya, dikta  öngören her ideolojiye karşı çıktı.

 

   Tom Amcanın Kulübesi

   Bayan Stowe, “Tom Amcanın Kulübesi” adlı eserinde köleliğin vahşet ve saçmalığını,  kölelerin ızdıraplarını  o kadar etkili anlattı ki kölelik aleyhindeki duygu ve düşünceler kamçılandı.

 

   Fellini Sineması

   Federico Fellini, çağdaş sinema ustalarının başında gelir. Fellini, yanında çalışanların hepsinden azami derecede faydalanır. Kendisini onlara çok sevdirdiği için onları istediği gibi çalıştırır. Onun başkasına  gösterdiği bu ilgi sevilen  bir rejisör olmasını sağladı.

 

   Fono- Telefoto

   Jules Verne, kimsenin daha radyoyu bile düşünmediği bir zamanda televizyonu hayal etmiş ve ondan “foto-telefoto” diye bahsetmiş, Kuzey Kutbundan uçakla dönen  Amiral Byrda, denizaltının babası Simon Lakede  hep ilk ışık Jules Verne olmuştur.

 

   Düşüncenin Yeniden Yapılandırılması

   Bir adama kırk gün deli derseniz deli olur. Edison da sınıfında geri zekalı diye bilinirdi. Ama annesinin onu samimiyetle savunması Edison’u yüzyılın en büyük mucidi yaptı.

   Hayalleriniz de engel olmasın. Bazen “Korktuğum başıma geldi” deriz. Aslında başımıza gelen belanın tüm iç şartlarını biz hazırlamış ve belayı mıknatıs gibi çekmişizdir.

   Çoğu insan bazı işlerde kendisinin kabiliyetsiz olduğunu düşünür. Aslında  o, bizim zihnimizde bulanan olumsuz resmimizdir. Bu olumsuz resmi ortadan kaldırıp yeni olumlu resmimizi koymamız gerekir. Doğrusu da budur.

   Her şeyi mümkün gören, her mümkünü gerçekleştirebileceğine inanan insan o mümkünü fetheder. Odasındaki Osmanlı Devleti haritasını “ufkumu daraltıyor” diyerek kaldıran ve yerine dünya haritasını asan düşünce ve eylem adamının sınırlarını tespit etmek çok güçtür.

 

   Problemlerin Pişirildiği Ocak

   Zihninizi geliştirmeyi istiyorsanız, sabırlı davranmalısınız. Onu dinlendirmeyi bilmelisiniz. Bilinçaltınızın düşünme ve bulma gücünün, bilincinizin dinlendiği sıralarda çalışmaya devam etmesi, zihnin dinlendirilmesi kavramını yeni bir açıdan görmemize yol açacaktır.

 

   Bulma, Kendi Kendinize Özel Bir Yolda İlerlemenizdir.

   Aklımıza gelen çoğu fikir, bilinçaltımız sayesinde hiç beklemediğimiz bir anda gelir. Mozart, Hyden, James Watt, Walter  Scott  gibi bir çok insan eserlerini onlarla uğraşmadıkları anda meydana gelmiştir. Kendini gevşetmek, dinlendirmek elzemdir. Uyurken vücudun bütün enerjisinin dörtte biri beyne gider. Belki de bu, yeni düşüncelerin doğmasını sağlamaktadır.

 

   İnsanları Aktığı Meydan

   İnsanlarla olan iletişimde ne kadar başarılıysak, kendi kendimizi yönetmemizde o kadar başarılıyız demektir. İletişime hakim olduğumuzda başkalarının olumsuz müdahalelerini en aza indiririz. İletişimde alacağımız mesafeler ne olacağımızı bize gösterir.

   Sözlü iletişimde, ses tonunuz, konuşma tarzınız, kelimeler üzerindeki vurgulamalarınız, iletişim yönünüzü etkiler. Bazıları fıkra anlatır, insanları ağlatabilirler. Sözlü iletişimde hataların bedeli o kadar ağır olur.

   Birisi bir şirkette genel müdür olan kardeşini ziyarete gitmiş. Bir odada oturup sohbet ederlerken kendisine doğru gelen tüm ziyaretçilere kardeşini göstererek “Genel müdür o” diyormuş. Bunun sebebi kendisinin kardeşinden daha şık giyinmesiymiş. Evet, iletişimde imaj da bazen çok şey anlatır.

   İletişimde gözlerin de önemi büyüktür. Bazen çok şeyler anlatabilir. Cem Karaca, Fethullah Gülen Hoca Efendi ile tanışmasını en az dört TV kanalında anlatırken hep aynı etkilenişin sözleri ile anlatmıştır: “Gözlerimin içine bakıyordu”.

 

   Farkların Önünde Duraklamak

   John Powys, “Anlaşılma arzusu sevilme arzusu kadar şiddetlidir” der.

   Her şeyden önemlisi ilişkilerde samimi olmaktır. Samimiyet, davranışlarımıza istikrar kazandırdığı gibi, bizi bekleyen tepkiler gösteren çekinilecek bir insan olmaktan da korur.

 

   Sizi Kim Yönetiyor?

   Kendi dışınızdaki herkesi ve her şeyi kontrol edebilmeniz önce kendi kendinizi yönetiyor olmanızla mümkündür. Korku içinde kaçan insan güçsüzdür. Kovalayan insan ise, koştukça güçlenir ve kaçanı mutlaka yakalar. Kendi kendini yönetmeyen insan “kaçan insan” gibidir. Kendi kendini yöneten insan “kovalayan insan ” gibidir. Karalı ve sakindir.

   

   İçinizdeki Aslandan Haberiniz Var Mı? Herkesin İçinde Bir Arslan Vardır.

    Önemli olan ona emirler yağdırabilmektir. Emir vermek için güçlü, emri uygulamak içinde disiplinli olunmalıdır. İçimizdeki arslanı arslan gibi yönetmeye başladığımız zaman çok şey değişmeye başlayacaktır.

   Gümüş Mangalın Maşasını Soranlara Aldırmayın. Her insan tenkite maruz kalabilir.

   Önemli olan tenkitler karşısında sakin olabilmektir. Dikkatli bir ayıklama ile işe yarar olanları alıp, diğerlerini bir köşeye süpürelim. Böyle davranırsak tenkitler suratımıza patladığında afallamayız.

   Son Peygamber Hz. Muhammed (s.a.v.) şöyle diyor: “Çok övgü dinlemekten sakının. Zira çok övgü boğazlanmaktır”. Övgülerin tesiri altında kararlar sağlıklı olmaz. Yaptığımız işler karşılığında bize övgüler yağdırılıyorsa daha yapacak çok şey olduğunu düşünüp sakin olalım. Ve bize yardımcı olanları da unutmayalım.

 

   İnsanın Gücü

   İnsanın gücü olgunluğundadır. İnsan olgunluk noktasına akan kuvvetlerinin önünü kesmezse, kainat gibi  olacaktır. Güçlü, düzenli, güzel. Kainatın en “özenli” yaratığı insandır. Kainat insanın emrine verilmiştir. İnsan kendisindeki gücü “Allah’ı bilme” şuuru ile kullanırsa, insanlığın maddi gelişimi artacak ve insanlıkta bu gelişmeden kendisini koruyabilecektir.

 

   Kime Gidiyorsanız Onunla Gidiyorsunuz

   Kainat bir düzene tabidir. Ve o düzenin sahibi büyük bir güç vardır. Kainattaki her şey insanın hizmetine sunulmuş dekor ve aksesuardır. Aslında insanın da bu dekor içinde bir yeri vardır. İnsan bu yeri yani bu duruşu kainat sahibinin istediği şekilde ayarlamalıdır. Mesela namazda ihmalkarlık, kainat dekorunu yok saymak, o büyük güce saygısızlık etmek demektir. Kainatta çizdiğimiz yolda ilerlerken Allah’ın onayının olduğu şekilde ilerlemek gerekir. Unutmayalım ki kime gidiyorsak, onunla gidiyoruz demektir.Cennete Yolculuk.

   Kudsi bir hadiste Efendimiz (s.a.v.) : “Allah (c.c.) şöyle buyurdu : “Cenneti umana Cenneti, Cehennemi Umana Cehennemi veririm” buyurmuştur ” diyor. Cennet yolculuğunun tek şartı, Cenneti umarak sürekli teşebbüs halinde olmaktır. Ne yaparsam Cehenneme girerim? Düşüncesinden çok, “Ne yaparsam Cennete giderim?” düşüncesi hakim olmalıdır. Bunun için de Allah(c.c.)la olan irtibatımız kuvvetli olmalıdır.

 

 

 

 

Bu yazı 11940 defa okundu.Bu Kategorideki Diğer Başlıklar
 - GRUP İLİŞKİLERİ - Sibel ARKONAÇ
 - AHLAK PSİKOLOJİSİ VE SOSYAL YAŞAM - Erol GÜNGÖR- Salim AKÇAY
 - ETKİLİ İNSANLARIN 7 ALIŞKANLIĞI - STEPHEN R. COVEY
 - BAŞARI YOLUNDA 70 ALTIN KURAL - Recep Şükrü APUHAN
 - KENDİN OLMAK
 
MAKALELER
KİŞİLİK
EĞİTİM
İLETİŞİM
HİPNOZ
PSİKOLOJİ
BAŞARI
BAŞARI ÖYKÜLERİ
HAFIZA
KARİYER
AKTİF ÖĞRENME
İMAJ
BEDEN DİLİ
HAYATA DAİR
YAŞAM
MİZAH
ŞİİR
GELİŞTİREN SÖZLER
KİTAP ÖZETLERİ
BİYOGRAFİ
SAĞLIK
BEBEK - ÇOCUK
BİLGİ
Kyäni


Yeni Eklenenler
Kemal Karpat kimdir?
Yaşlılık ve Alzheimer Hastalığının İşaretleri
Türkiye il Plaka Kodları ve Telefon Kodları
İl Vilayet Telefon Kodları
Sağlık Üçgeni
Kyäni
Çörek otu yağının faydaları nedir?
Sadece burun nefesi ile iyileşebileceğinizi biliyor musunuz?
Nitrik oksit nedir, faydaları nelerdir? Vücutta nasıl arttırılır?
İbn Rüşd
Ceza Korkusu ile Doğru Yapan Çocuk Doğru Çocuk mudur?
Televizyonsuz Ev
Hakikat Nedir? Gerçek Nedir?
ÖZ'ÜN TERCÜMANI SÖZ
BAŞKALARININ DERDİYLE DERDLENMEK


Döviz Bilgileri
(Doviz)
Alış
Satış

Dolar:
18.7701
18.8039
Euro:
20.3329
20.3695
Güncelle

   
Website Security Test Toplu Mail Gönderimi